Výpis aktualit

Nová výsadba

Dobrý den, možná jste si všimli, že kolem domu vyrostlo pár nových dřevin a dočasná skoro pustina se trochu začíná zaplňovat..

Jedná se hlavně o výsadbu živého plotu, který navazuje na současný plot z forsýcií a tavolníků a dále ornamentálního stromu uprostřed naší „předzahrádky“.

Co se týče druhů, nakonec jsem to vymyslel trochu jinak, než jsem předpovídal dříve, ale myslím, že výsledek by Vás (a možná i mě:) mohl uspokojit..

Plůtek s cílovou výškou kolem jednoho metru je tvořen dřišťálem Thunbergovým v kultivaru Golden ring (Berberis thunbergii 'Golden ring'), který je doplněn za účelem kontrastu výraznějším zlatým ptačím zobem vejčitým (Ligustrum ovalifolium 'Aureum').

Stromek jsem vybíral hodně dlouho podle spousty kritérií. Zvažoval jsem mimo jiné:

 • Stewartia pseudocamellia - riziko poškození mrazem jsem vyhodnotil jako příliš velké
 • Liquidambar acalycina - již nedostupný
 • Styrax japonicus - pokud by se mu dařilo, byl by moc velký
 • Mespilus germanica 'Dutch' - zajímavý, ale přeci jenom málo reprezentativní pro toto místo
 • Cercis canadensis 'Hearts of gold' - příliš krátkověký
 • Cornus kousa - listy trvale vypadají jako zvadlé, jinak nádherný
 • Magnolia sieboldii spp. sieboldii - pokud se jí bude dařit, tak odpovídá kritériím. Má reprezentativní vzhled, díky výrazným, rozkladitým větvím architektonicky zajímavý i v zimě. V létě pak svěže zelené listy ladící k barevným keřům, které na podzim opadávají zbarevené do žluta. Zároveň je to docela málo pěstovaný druh. Kvete v průběhu celého léta atraktivními plnými květy a vyhovuje mu údajně chráněna poloha s několika hodinami přímého slunce denně. Více viz http://havlis.cz/karta.php?kytkaid=260

Konkrétní kus jsem našel a vybral v Polsku přímo u velkopěstitele specializujícího se na magnolie. Snad se jí tedy bude u nás dařit.

Na protější stranu domu jsem pak vysadil měně vzácný, ale poměrně atraktivní keř, který by měl toto místo rozsvítit svým na jaře a v létě žlutozeleným olistěním a zároveň bude odolný proti výkopům a ořezu (na rozdíl např. od magnolie). Jmenuje se ruj vlasatá.

Pro úplnost dodávám, že na podzim jsem vysadil úzkokorunný kultivar javoru mléče (Acer pseudoplatanus 'Columnare'), kde náklady na pořízení rostliny platilo město.

Letos dle informací městského zahraníka pomrzly všechny buxusy kolem Masaryka, tím pádem je rozpočet města na zeleň pekelně napnutý a na naší výsadbu pravděpodobně nezbudou peníze. Kupoval jsem tedy za peníze družstva, ale snažil jsem se držet úplně při zemi.

Výsadby družstvo vyšly na 1874,- + dřišťálový živý plot a magnolie od kterých nemám doklad, takže je možné je považovat za sponzorský dar, stejně jako celou práci okolo.

248 mulčovací kůra x4
261 zemina x3
200 mulčovací kůra dekorativní
75 kůl x3
119 nášlapý kámen andezit v akci
606 ohraničení záhonu 7m
130 ruj vlasatá
159 přísavník
76 ptačí zob

Neznámý lupič již dvakrát odcizil výrazný keřík, tvořící optickou tečku za řadou dřišťálů. Doufám, že rostlinky zkrášlily jeho zahrádku a že ho při pohledu na ně vůbec nehryže svědomí..

Letní odstávka teplé vody

Ve dnech 8.7 - 14.7. dojde k odstávce dodávek tepla v našem domě.

Jarní ořez

Dnes proběhl jarní ořez stromů před naším domem. Zaměřil jsem se na tyto body:

 1. Statný jasan na severní straně domu bohužel roste nejen v ochranné zóně, ale přímo na teplovodním potrubí. S firmou zajišťující jeho podzimní výměnu se mi podařilo dohodnout, aby jej zachovali na místě a ponechali mu při výkopu alespoň větší kořeny. Nicméně velká část kořenového systému zůstala odebrána a proto jsem se rozhodl provést výraznější výchovný a komparační řez, aby se srovnal poměr odebrané podzemní a nadzemní části. Uvidíme nyní, jak se mu podaří zregenerovat.
 2. U líp a jednoho jasanu před vchodem jsem navázal na loňský ořez odstraněním některých defektních větvení a úpravou podjezdné výšky ze strany ulice.
 3. V rámci probírky přehoustlé skupiny bříz jsem odstranil tu, která byla nejvíce potlačena a vychýlena na budovu. Bříza ještě neměla obvod 80 cm vyžadovaný pro kácení na povolení, ale jelikož jsme v památkové zóně, tak tento zásah musel nejdřív schválit příslušný odbor MMK. Časem bude asi potřeba řešit i břízu nejblíže domu, která byla bohužel vysázena přímo na kanalizační vpusti.

Ořez trval 3 hodiny a zapojili se do něj i někteří další obyvatelé domu, kterým děkuji ;)

Dle dohody bude dřevní hmota odstraněna technickými službami. To je bohužel jediné, na co mají kvalifikaci ;)

Výhled pro nejbližší období.

 1. Výsadba na trojúhelníku. Pravděpodobně půjde o malý ornamentální stromek a skupinu nízkých keřů.
 2. Výsadba tújí pana Holinca na západní straně domu.

Děkuji za pozornost, Marek Gąsior

Mimořádná schůze

  
  PROBĚHNE VE ČTVRTEK DNE 29. 11. 2012 V 18:00 HODIN VE SKLEPNÍ MÍSTNOSTI.
  

Více informací k dispozici po přihlášení v příloze: mimoradna_schuze.pdf

Informace

Tato zpráva obsahuje citlivé údaje a pro její zobrazení se musíte přihlásit.

důležitá zpráva


Aktuality je možné odebírat pomocí RSS kanálu: Recent changes RSS feed